GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Väggrelief 9546210
*
nr 954 6210
Väggrelief
keramik, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27
Utrop:
400 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 april 2015
kl 19:48:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/4 09:01:29
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby".
År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik reliefplatta relieftavla svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby väggplatta väggrelief
-
8109 Väggrelief
Diameter: 32cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:54
-
2033 Väggrelief
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Run..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:23
*
Väggrelief
nr 954 6210
Väggrelief
keramik, UE Upsala-Ekeby, signerad JY, 31x27
Utrop: | 400 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 april 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
12/4 09:01:29 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik reliefplatta relieftavla svensk keramik svenska keramiker ue upsala-ekeby uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby väggplatta väggrelief
-
8109 Väggrelief
Diameter: 32cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:54 -
2033 Väggrelief
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Run..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:23